а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сарај

мн. сараи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5837
Резиденција на султанот или раскошна куќа на турски големец.
Англиски: serraglio Турски: saray
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК