а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сараџа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35064
1. жива рана
Англиски: open wound Турски: sıraca
Употреба: Медицина , Разговорно
2. Туберколоза на лимфните жлезди.
Англиски: scrofula
Употреба: Архаизам , Медицина
3. Заразна болест кај коњите, еден вид сакагија.
Употреба: Архаизам , Медицина