а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саргија

мн. саргии
Вид збор: Именка, женски род
Груба, цврста ткаенина за вреќи, за покривање и за пакување стоки.
Турски: sargı
Примери:
Торбата ја стави во аголот и ја покри со саргија.