а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сардела

мн. сардели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18438
1. Ситна риба од фамилијата на харингите.
Латински: Engraulidae Англиски: anchovy Албански: sardelë
Употреба: Зоологија
2. Вид растение со цветови што се одгледува во саксии.
Латински: pelargonium Англиски: pelargonium Албански: lloj lule, Sardelë
Употреба: Ботаника
Изведенки
сарделски прид.
сарделскиот
Пример: сарделски мирис