а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сардоникс

мн. сардоникси
Вид збор: Именка, машки род
Минерал со правилно распоредени линии во темноцрвена и бела боја.
Англиски: sardonyx
Употреба: Минералогија
Примери:
ѓердан од сардоникс
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК