а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сари

мн. сарија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 42850
Индиска женска облека од завиткано платно.
Англиски: saree
Примери:
свилено сари со златни нишки
бело сари
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК