а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сарказам

мн. сарказми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13113
1. злобна, лута, зајадлива иронија
Англиски: sarcasm Албански: sarkazëm
Примери:
Иронијата поминуваше веќе во сарказам.
2. (обично мн.) зајадливи забелешки
Англиски: sarcasm Албански: sarkazëm
Примери:
Стига веќе со твоите сарказми.