а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сарма

мн. сарми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10162
Вид традиционално јадење од месо и ориз завиткано во листови од лоза, зелка штавеј и сл.
Англиски: roulade Турски: sarma Албански: sarmë
Употреба: Гастрономија
Примери:
сарма од лозов лист
боемска дроб сарма
посна сарма
сарма од стасана зелка
Изведенки
сармичка ж.
мн. сармички
дем. и хип.