а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саска

саскаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18993
1. дразни, задева, гиба, нервира некого
Англиски: incite Албански: nxitë, iritoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Немој да го саскаш.
2. Подбуцнува, наведува некого на непријателство со друг.
Англиски: incite Албански: nxitë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ги саскаше со измислени работи да се караат.
Ја саскаш да стане и да си оди.
3. Што дава, произведува звук на саскање.
Англиски: swish Албански: kopanis, zë i nxitjes
Примери:
Змија саскаше во близина.
Саскаа стрели над нивните глави.
Изведенки
1. саскање ср.
глаг. им.
2. саскав прид.
саскавиот