а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сатанизам

(едн.) сатанизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43075
1. Обожување на ѓаволот.
Англиски: satanism Албански: satanizëm
Употреба: Религија
2. црна магија
Англиски: black magic Албански: satanizëm, magji e zezë