а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сатанизира

сатанизираат; сатанизирал; сатанизиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 50694
Прикаже, прикажува некого или нешто како сатана, оцрни, оцрнува до крајност.
Англиски: revile
Употреба: Политика
Примери:
Неговите критичарите се сатанизираат од оркестрираните кампањи на телевизиите.
Изведенки
сатанизирање ср.
глаг. им.