а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сателит

мн. сателити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12010
1. Сопатник на небесно тело.
Англиски: satellite
Употреба: Астрономија
Примери:
Месецот е сателит на Земјата.
Вештачки сателит.
2. Слеп следбеник, зависно, потчинето лице на туѓа волја; држава или влада што и се покорува слепо на владата на друга, посилна држава.
Англиски: satellite
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговите сателити добро го слушаа.
Сателитите на империјализмот.