а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сатеска

мн. сатески
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34319
Мала река; теснец меѓу две планини.
Англиски: gorge
Употреба: Географија
Примери:
Тесни сатески меѓу огромните карпи.
Планински води се влечкаа по сатеските.