а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сатира

мн. сатири
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8964
1. Литературно дело во кое се исмеваат остро негативните појави на стварноста.
Англиски: satire Албански: satirë
Употреба: Литература
2. Остро, реско исмевање.
Англиски: derision Албански: satirë, tallje, përqeshje