а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сатиричен

сатирични
Вид збор: Придавка
Ранг: 24254
1. Кој се однесува на сатира, кој се јавува како сатира.
Англиски: satirical
Употреба: Литература
Примери:
Сатирична поема.
Сатиричен театар.
2. Својствен на сатира и сатиричар.
Англиски: satirical
Примери:
Сатиричен тон.
Во сатиричен вид.