а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сатир

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13744
Во старогрчката митологија - едно од пониските божества што се одликувало со похотност.
Англиски: satyr
Употреба: Митологија