а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саѓа

мн. саѓи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13464
(почесто мн.) Саѓи - црни прашинки што се одделуваат при неполно горење.
Англиски: soot
Примери:
Мириса на саѓи.
Црн како саѓи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК