а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сват

мн. сватови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3537
1. Однос на оние чии деца се маж и жена.
Англиски: relative Албански: mik, krushk
Примери:
Било речено да станеме сватови.
2. Пријател преку некаква женачка.
Англиски: friend Албански: krushk
Примери:
Сега имаше многу сватови во селото.
3. гостин на свадба
Англиски: guest Албански: krushk
Примери:
Пратил луѓе да канат сватови.
Изрази
(ирон.) На сватот сват, па негов брат - далечна врска да се заврши некоја работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК