а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сведен

мн. сведни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9450
слава, празник
Англиски: holiday
Примери:
за време на селскиот сведен
Го празнуваат сведенот.
благослов за сведенот
цела недела се големи сведни
Изведенки
сведенски прид.
сведенскиот