а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свесен

свесни
Вид збор: Придавка
Ранг: 532
1. Сврзан со пазвојот на свеста, осмислен, разумен; кој се опира врз некои погледи.
Англиски: aware Албански: i vetëdijshëm
Примери:
Тој веќе не е дете, сега се тоа години на свесно постапување.
свесен материјалист
2. Кој поседува свест, кој ја поима правилно стварноста; кој се одликува со свест.
Англиски: conscious Албански: i vetëdijshëm
Примери:
свесен работник
свесна дисциплина
свесен младинец
3. Кој постапува умислено, намерно.
Англиски: deliberate Албански: qëllimisht
Примери:
свесни провокации
Свесен непријател на нашето дело.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК