а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светоглед

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12759
Целокупност од погледи и претстави за светот.
Англиски: ideology
Примери:
марксистички светоглед
научен светоглед
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК