а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свештенство

свештенството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 18481
1. Свештеничка служба.
Англиски: service Албански: shërbim kishtar
Употреба: Религија
2. свештеници
Англиски: clergy Албански: prift, klerik
Употреба: Религија
Примери:
Православното свештенство.