а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свинче

мн. свинчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17732
1. Млада свиња.
Англиски: piglet Албански: gic
Употреба: Деминутив
Примери:
Си купивме свинче.
2. Дебелко дете; извалкано дете.
Англиски: porky Албански: gic, derrguc
Употреба: Хипокористика
Примери:
Свинче мамино.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК