а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свирне

свирнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9643
1. Засвири еднаш или неколку пати по еднаш.
Англиски: whistle Албански: fishkëllej
Примери:
Им свирна на волвите.
Локомотивата свирна и застана.
2. удри, чукне, мавне
Англиски: hit Албански: godas, mshoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ама го свирна.
(разг.) Му го свирна (в чело).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК