а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свлечка

свлечкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17112
Почне да влече; симне со влечење нешто или некого од високо.
Англиски: drag
Примери:
Го свлечка за нозе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК