а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

севозможен

севозможни
Вид збор: Придавка
Ранг: 15925
1. Кој е составен од најразлични видови, најразличен.
Примери:
Севозможни чуда.
Севозможни пречки.
2. Кој може се, сесилен.
Употреба: Ретко
Примери:
Севозможен владетел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК