а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сегашнина

сегашнината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23552
Тоа што било денеска, сега, во сегашно време.
Англиски: present
Примери:
Зборуваше за сегашнинава а не за иднината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК