а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сегментација

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38358
1. Делење на телото или на одделени органи на некои животни на низа делови - сегменти.
Англиски: segmentation Албански: segmentim
Употреба: Биологија
2. Во биологијата - дробење на јајцата на множество ќелии при развитокот на зародишот.
Англиски: segmentation Албански: segmentim
Употреба: Медицина