а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седало

мн. седала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14898
1. Дел од стол, клупа и сл. на кој се седи.
Англиски: seat Албански: ulëse
Примери:
Три стола со плетени седала.
2. (гнездо) седело
Англиски: nest Албански: çerdhe, strofull
FlexiMac
 менување на македонски глаголи