а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седатив

мн. седативи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16405
Средство за смирување на нервниот систем.
Англиски: sedative
Употреба: Медицина
Примери:
Балканот е најголем потрошувач на седативи.