а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седелка

мн. седелки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20384
1. седело
Англиски: seat Албански: ulëse
2. седенка
Англиски: gathering Албански: ndej, mbledhi
Употреба: Фолклор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК