а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седело

мн. седела
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5095
Место каде што седат кокошки.
Англиски: nest
Примери:
Штркот летнал на седелото.
(нар. поез.) Си пилиња разбегаа,/ седелата оставија.
(разг.) И на ѓаволот седелото му го знае.
Ќе дојде кокошката на седело.
Изрази
(посл.) На слепото пиле господ му го прави седелото.
(посл.) Умот му е по страчкини седела - сѐ уште му лета паметот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК