а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седенка

мн. седенки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11018
Собирање на младинци и младинки на село, обично зиме или наесен.
Англиски: get together
Примери:
Приреди седенка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК