а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седмокласен

седмокласна
Вид збор: Придавка
Образование што трае седум години, седумгодишно училиште.
Употреба: Образование
Примери:
Седмокласно образование.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК