а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седне

седнат; седни, седнам, седнете; седнав, седнаа; седнал; седнат; седнев, седнеа; седнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 468
1. Менува положба (поминува во седечка положба).
Англиски: seat Албански: ulem
Примери:
Седнал покрај еден бунар.
2. (преод.) Натера, принуди некого да седне
Англиски: seat Албански: ulem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го повикал зета си, го седнал на стол.