а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сезона

мн. сезони
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5123
1. Едно од четирите годишни времиња.
Англиски: season Албански: stinë
Примери:
Зимска сезона.
Летна сезона.
2. Време особено погодно за некоја работа или дејност; време на узревање на некои плодови.
Англиски: season Албански: sezon
Примери:
Градежна сезона.
Театарска сезона.
Туристичка сезона.
Сезона на годишни одмори.
Сезона на јагоди и цреши.
(разг.) Мртва сезона.