а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

секвестар

мн. секвестри
Вид збор: Именка, машки род
1. Во правото, забрана над имот од страна на органите на власта за да се обезбеди некакво побарување.
Англиски: sequester Албански: sekuestër
Употреба: Правда
Примери:
Наложи секвестар.
2. Управувач на имот ставен под секвестар.
Англиски: sequestrator Албански: sekuestër
Употреба: Правда
3. Умртвен дел на ткиво кој се одделува од здравиот дел.
Латински: sequestrum Англиски: sequestrum Албански: sekuestër
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК