а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

секретен

секретна
Вид збор: Придавка
1. Кој излачува секрет.
Употреба: Медицина
Примери:
Секретни жлезди.
2. Кој се држи во секрет, таен; кој има специјално тајно устројство.
Англиски: secret
Примери:
Секретни преговори, секретни документи.
Секретен влез, секретна брава, секретно копче.