а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

секрет

мн. секрети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24883
1. Тоа што се крие од други.
Англиски: secret Албански: sekret
2. Специјално тајно устројство во механизам.
Англиски: secret Албански: sekret
3. Тајно стражарско место.
Албански: vënd sekret
Употреба: Воен термин
Примери:
секретот на успехот
тврдина со секрет
4. Она што се излачува од некои жлезди - на пример, плунка, слини, желудочен сок и сл.
Англиски: secrete Албански: fsheh
Употреба: Медицина
Примери:
лоен секрет
Секретот служи за парализирање на жртвата.