а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

секција

мн. секции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5824
1. Оддел или пододдел на установа, организација со определена специјалност; подраздел на конгрес, конференција и сл.
Англиски: section Албански: seksion
Примери:
младинска секција
работата на секциите на друштвото
Конгресот работи по секции.
2. Дел на некој градежен систем, на некоја машина или уред, блок.
Англиски: section Албански: seksion
Употреба: Технологија
Примери:
секцијата на каналите
3. Дел од пат или пруга, сектор.
Англиски: section Албански: sektor
4. Расечување на труп.
Англиски: dissect Албански: copëtoj
Употреба: Медицина
5. Географска карта на помало подрачје.