а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

селектира

селектираат; селектирал; селектиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 21625
Врши селекција; одбере, одбира, издели, изделува според некоја особина, карактеристика и сл.
Англиски: select
Примери:
Селектира новинари кои можат да се најдат во негова близина.
Работниците го селектираа овошјето според големината.
Изведенки
селектирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК