а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

селен

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40422
Хемиски елемент, се наоѓа во сулфурните руди, служи за изработка на фотоќелии.
Латински: Selenium (Se) Англиски: selenium
Употреба: Хемија
Примери:
Во 60-тите години на 20 век било констатирано дека селенот е неопходен елемент за човечкиот организам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК