а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

селиште

мн. селишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19382
1. село
Англиски: village Албански: fshat, katund
Употреба: Архитектура и градба , Аугментатив
2. Населено место.
Англиски: settlement Албански: vendbanim, fshat
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
По долината на реката се среќаваат многу стари селишта.