а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

селски

селска
Вид збор: Придавка
Ранг: 1498
1. Кој се однесува на село; својствен на селото.
Англиски: rural
Примери:
селско училиште, селски пат, селска општина
селски обичаи, селска носија
(разг.) селско стопанство
2. Кој се наоѓа зад пределите на градот; својствен на неградеки предели.
Англиски: rural
Примери:
селски предел, селска природа, селски воздух
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК