а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семантика

(едн.) семантиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14653
1. Дел од лингвистиката што се занимава со проучување на значењето на зборовите и изразите.
Англиски: semantics Албански: semantika
Употреба: Лингвистика
2. Значењето на даден збор или израз.
Англиски: meaning Албански: semantikë, domthënie
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК