а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сензор

мн. сензори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17330
Уред што открива и регистрира физички својства.
Англиски: sensor
Употреба: Технологија
Примери:
Сензорите покажаа присуство на извор на енергија.
Сензорот на телевизорот не реагираше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК