а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сензуализам

(едн.) сензуализмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Сфаќање според кое сетилата се единствен извор на спознанието.
Англиски: sensualism Албански: senzualizëm
Употреба: Филозофија
2. сензуалност
Англиски: sensuality Албански: senzualitet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК