а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сенилен

сенилни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13633
Изветреан, старечки, кој го губи помнењето окапан, папсан.
Англиски: senile
Примери:
Сенилен учител.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК