а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сеница

мн. сеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17269
1. Засолниште од сонце, дожд покриено со гранки, лисја и сл.
Англиски: shelter Албански: strehë
Примери:
Под букова сеница.
2. шатор
Англиски: tent Албански: tend
Употреба: Архаизам
Примери:
Дојде до царската сеница.
3. Вид појна птица.
Латински: Parus Англиски: tit Албански: lloj zogu
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК