а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сениште

мн. сеништа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4963
1. Привидение на мртовец, зол дух.
Англиски: ghost
Примери:
Се плашеше од сеништа.
сеништа и вампири
Му се прикажуваа сеништа во ноќта.
2. Немир, чувство на лошо привидение, на зол дух.
Англиски: apparition
Употреба: Преносно значење
Примери:
сениште на војната
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК